Kurs patent sternik motorowodny zachodniopomorskie

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, czy warto zrobić kurs na patent sternika motorowodnego, przebywając lub po prostu żyjąc w  województwie zachodniopomorskim to odpowiedź brzmi „TAK”. Na terenie województwa zachodniopomorskiego znajdują się trzy pojezierza tj. Pojezierze Drawskie, Pojezierze Szczecineckie oraz Pojezierze Wałeckie. Każde z nich posiada wiele akwenów, na których można uprawiać sporty wodne a w szczególności sporty motorowodne. Najbardziej popularne z nich to jezioro Drawsko w Czaplinku, jezioro Lubie obok Drawska Pomorskiego, jezioro Pile w Bornem Sulinowie, jezioro Zamkowe w Wałczu oraz jezioro Trzesiecko w Szczecinku. Poza tym województwo zachodniopomorskie ma bezpośredni dostęp do Morza Bałtyckiego, gdzie miłośnicy przygód wodnych będą mogli spróbować swoich sił w pływaniu np. na skuterach wodnych. Funkcjonuje wiele wypożyczalni sprzętu pływającego np. wypożyczalnia skuterów wodnych Kołobrzeg, wypożyczalnia skuterów wodnych Rewal, gdzie chcąc przepłynąć się na skuterze będzie potrzebny patent sternika motorowodnego. Dlatego nie zwlekaj i zapisz się na kurs motorowodny zachodniopomorskie!

Aby zapoznać się ze szczegółami szkolenia oraz zapisać się na kurs na patent sternika motorowodnego w Czaplinku lub Drawsku Pomorskim, przejdź do zakładki KURSY MOTOROWODNE.

Lokalizacja kursu na sternika motorowodnego: kurs na patent sternika motorowodnego najczęściej organizujemy w jednej z dwóch naszych lokalizacji. Pierwsza z nich to miejscowość Gudowo nad jeziorem Lubie, w komfortowym obiekcie M Club Hotel | Lubie Resort, położonym blisko Drawska Pomorskiego. Drugie miejsce prowadzenia kursów motorowodnych w zachodniopomorskim to miejscowość Czaplinek i jezioro Drawsko. Szkolenie prowadzone jest na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Kusy Dwór w Czaplinku. Dla grup zorganizowanych tj. powyżej 10 osób, możemy dojechać w dowolne miejsce w Polsce i przeprowadzić szkolenie.

Umiejętności i wiedza, którą zdobędziesz w trakcie kursu na patent sternika motorowodnego: nasze szkolenie kładzie nacisk na przygotowanie uczestników do samodzielnego zarządzania łodziami motorowymi na wodach śródlądowych oraz wodach morskich w odległości 2 mil morskich. Poznasz obowiązujące przepisy, podstawy  locji i meteorologii, zasad działania i obsługi silnika, a także bezpiecznego żeglowania. Część praktyczna kursu umożliwi Ci zdobycie praktycznych umiejętności w prowadzeniu łodzi motorowej, dowodzenia załogą oraz pracy, jako załogant na jachcie.

Patent sternika motorowodnego to państwowy dokument, który daje uprawnienia: do kierowania jachtami motorowymi na wodach śródlądowych, jak również na morskich wodach wewnętrznych i w strefie do 2 mil morskich od brzegu, przy długościach kadłuba łodzi do 12 metrów, w ciągu dnia. Osoby niepełnoletnie, poniżej 16 roku życia, mogą kierować jednostkami o mocy do 60 kW.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy kurs motorowodny jest trudny?

Kurs nie jest trudny, a większość naszych kursantów z powodzeniem zdaje egzamin za pierwszym razem.

Jakie dodatkowe umiejętności można nabyć na kursie motorowodnym?

W trakcie kursu uczestnicy nauczą się wiązania różnych rodzajów węzłów, takich jak buchta, knagowy, ósemkowy, ratowniczy, palowy oraz wyblinkę.

Jaki jest koszt egzaminu?

Cena egzaminu na patent sternika motorowodnego jest ustalona wprost z rozporządzenia i wynosi 250,00 zł, z możliwością zniżki dla osób poniżej 26 roku życia, uczących się i posiadających ważną legitymację, wtedy kwota egzaminu wynosi 125,00 zł.

Jaki jest koszt wydania patentu?

Podobnie jak przy egzaminie motorowodnym, opłata ta jest ustalanie odgórnie i wynosi odpowiednio 50,00 zł, jednak osoby poniżej 26 roku życia, które się uczą i mają ważną legitymację szkolną mogą skorzystać ze zniżki -50% i koszt wydania patentu będzie wynosić 25,00 zł.

Czy zdając egzamin na patent sternika motorowodnego otrzymam uprawnienia na skuter wodny?

Patent sternika motorowodnego zapewnia również uprawnienia do prowadzenia skuterów wodnych.

Jak wygląda przebieg egzaminu na sternika motorowodnego?

Egzamin składa się z teoretycznej części testowej, trwającej maksymalnie 90 minut, oraz praktycznej, obejmującej wykonanie manewrów wyznaczonych przez egzaminatora. Wymagane jest posiadanie dokumentu tożsamości oraz, dla osób poniżej 18 roku życia, pisemnej zgody rodzica. Egzamin ocenia zdającego zarówno jako kierownika jednostki, jak i załoganta, dlatego warto opanować podstawowe komendy wydawane na łodzi motorowej.

Jakie dodatkowe umiejętności zdobędę na kursie?

 W trakcie kursu uczestnicy nauczą się wiązania różnych rodzajów węzłów, takich jak knagowy, palowy, ratowniczy, ósemkowy, wyblinka oraz buchta.

Kto najczęściej bierze udział w kursie na  patent sternika motorowodnego?

Bardzo często w szkoleniu na patent sternika motorowodnego udział biorą mieszkańcy miast tj. Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Czaplinek, Chociwel, Łobez, Węgorzyno,  Ińsko, Rzecz, Wałcz, Piła, Szczecinek, Białogard, Biały Bór, Koszalin, Kołobrzeg, Karlino, Połczyn Zdrój, Mirosławiec, Kalisz Pomorski, a nawet Piła. Nie brakuje również turystów, którzy przyjeżdżając na wakacje mają nadmiar czasu i chętnie zapisują się na kurs motorowodny w Czaplinku lub kurs na patent sternika motorowodnego w Gudowie na jeziorze Lubie.

Czy jest możliwość uzyskania certyfikatu ISSA?

Osoby, które zaliczą egzamin na sternika motorowodnego, mają również możliwość zdobycia certyfikatu ISSA Inland Power Yacht Skipper. Więcej informacji można uzyskać u organizatora.

Shopping Cart
Scroll to Top
Skip to content