Sale!

Kurs jachtowy sternik morski

Original price was: 1899,00 zł.Current price is: 1699,00 zł.

Nie zwlekaj, zapisz się na kurs żeglarski i zdobądź z nami patent jachtowy sternik morski. Rozpocznij swoją żeglarską przygodę na wodach morskich.

Guaranteed Safe Checkout

Zapraszamy Państwa na kurs na stopień jachtowego sternika morskiego. Kurs ten jest skierowany do osób, które chcą rozszerzyć swoje umiejętności żeglarskie o manewrowanie jachtem pełnomorskim oraz samodzielnie prowadzenie rejsów morskich.

Szkolenie prowadzone jest w formie rejsu, który rozpoczyna się w zazwyczaj w niedzielę w Szczecinie na jeziorze Dąbie i kończy po 7 dniach w tym samym miejscu. Trasa rejsu przebiega zazwyczaj na odcinkach Szczecin-Świnoujście-Dziwnów-Stępnica-Trzebież-Szczecin.Szkolenie przeprowadzimy na jachtach monokadłubowych o długości między 10 m. a 13 m. zazwyczaj jest to Dufour 36 lub Beneteau Oceanis 381.   Kabiny na jachcie są dwu lub trzy osobowe, podczas kursu maksymalnie udział bierze sześciu kursantów oraz instruktor. Koszty wyżywienia, zużytego paliwa oraz opłaty portowe nie są w cenie kursu. Pierwszego dnia szkolenia zostaje wyłoniony członek załogi odpowiedzialny za prowadzenie kasy jachtowej a  każdy z załogantów wpłaca ok. 300,00 zł. Na koniec rejsu następuje rozliczenie kasy jachtowej. Podczas szkolenia prowadzone są zajęcia z teorii obejmujące swoim zakresem locję morską, nawigację, sygnalizację i sposoby wzywania pomocy na morzu, meteorologię, przepisy w tym MPZZM i podstawy Kodeksu Morskiego, ratownictwo. Podczas części praktycznej kursu, każdy z uczestników rejsu będzie wykonywał zwroty przez sztag i rufę, ćwiczył podejścia i odejścia od nadbrzeża, stanięcie w dryfie oraz wykonywał ćwiczebny manewr człowiek za burtą. Ponadto uczestnicy rejsu biorą udział w czynnościach gospodarczych tj. przygotowywanie posiłków, sprzątanie, utrzymywanie klaru na pokładzie i pod pokładem jachtu, zakupy czy tankowanie jachtu. W przedostatnim dniu rejsu odbywa się egzamin na jachtowego sternika morskiego. Tego dnia część załogi, która nie podchodzi do egzaminu ma tzw. czas wolny, reszta załogi podchodzi do egzaminu. Rejs szkoleniowy kończy się w ostatniego dnia w Szczecinie około godziny 12:00.

 

Miejsce szkolenia: Szczecin, jezioro Dąbie \ Morze Bałtyckie

Termin kursu: jesień 2024

Cena: 1699,00 zł os.

Świadczenia:

– Szkolenie teoretyczne

– Szkolenie praktyczne

– Szóstego  dnia kursu odbywa się egzamin na stopień jachtowego sternika morskiego

– Materiały do nauki własnej

Cena nie zawiera kasy jachtowej, opłaty egzaminacyjnej i kosztu wydania patentu (350,00 zł opłata egzaminacyjna i 50,00 zł wydanie patentu. Osoby poniżej 26 roku życia, które mają ważną legitymację szkolną zniżka 50%)

Przy zgłoszeniu grupowym rabat 5% ceny kursu

Uwagi: Podczas szkolenia żeglarskiego istnieje możliwość wzięcia udziału w kursie na radiooperatora krótkiego zasięgu SRC RYA. Więcej informacji u organizatora.

 

Najczęściej zadawane pytania:

Jakie uprawnienia ma jachtowy sternik morski?

Patent jachtowego sternika morskiego uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych, po wodach śródlądowych (bez ograniczeń na długość kadłuba i powierzchnię ożaglowania) oraz po wodach morskich do 18 metrów długości kadłuba, zarówno w porze dziennej jak i w porze nocnej.

 

Jakie są wymagania, aby móc podejść do egzaminu na jachtowego sternika morskiego?

Aby móc podejść do egzaminu na jachtowego sternika morskiego, należy spełnić trzy warunki tj. w dniu egzaminu mieć ukończony 18 rok życia, posiadać staż morski w wymiarze minimum 200 godzin żeglowania (pod żaglami + silnik) w minimum dwóch rejsach morskich. Trzecim i ostatnim warunkiem jest zapisanie się na egzamin i uiszczenie opłaty egzaminacyjnej.

 

Jak przebiega egzamin na patent jachtowego sternika morskiego?

Egzamin na patent jachtowego sternika morskiego składa się z dwóch części tj.  praktycznej i teoretycznej. Część praktyczna egzaminu obejmuje sprawdzenie umiejętności manewrowania morskim jachtem żaglowym na żaglach i na silniku. Podczas egzaminu na jachcie znajduje się egzaminator, który wskazuje, jaki manewr należy wykonać. Zazwyczaj są to 3\4 manewry na żaglach i na silniku. Z kolei część teoretyczna to test jednokrotnego wyboru, który jest złożony z 75 pytań oraz zadanie nawigacyjne. Aby, uzyskać wynik pozytywny z części teoretycznej egzaminu na jachtowego sternika morskiego należy zdobyć minimum 65 punktów i rozwiązać poprawnie zadanie egzaminacyjne. Dopiero uzyskanie z dwóch części tj. teorii i praktyki wyniku pozytywnego jest potwierdzeniem zdania egzaminu na jachtowego sternika morskiego.

 

Jakie w Polsce są patenty żeglarskie?

W Polsce są trzy patenty żeglarskie, podstawowy to patent żeglarz jachtowy, dla bardziej zaawansowanych to patent jachtowy sternik morski, a ostatni patent najwyższy w Polsce to patent kapitana jachtowego.

 

Czy patent jachtowego sternika morskiego jest uznawany za granicą?

Patent jachtowy sternik morski jest uznawany za granicą, ponieważ egzamin na patent jachtowego sternika morskiego jest egzaminem państwowym.

 

Czy posiadając patent jachtowego sternika morskiego można  prowadzić motorówki?

Patent jachtowy sternik morski uprawnia do prowadzenia łodzi o napędzie mechanicznym. Jednak, aby móc w świetle prawa legalnie prowadzić motorówki, należy wyrobić patent morskiego sternika motorowodnego.

 

Kiedy wymagany jest patent jachtowego sternika morskiego?

Patent jachtowego sternika morskiego jest potrzebny w momencie, kiedy chcielibyśmy rozpocząć prowadzenie rejsów na wodach morskich w odległości powyżej 2 mil morskich od brzegu. Bez uprawnień można prowadzić jachty żaglowe o długości 12 metrów w porze dziennej w odległości 2 mil morskich od brzegu. Dlatego też osoby, które chciałby popłynąć w dalszy rejs powinny posiadać patent jachtowego sternika morskiego.

 

Zapraszamy do zapisów już dziś na nasz kurs zeglarski.

Shopping Cart
kurs jachtowy sternik morski PZŻKurs jachtowy sternik morski
Original price was: 1899,00 zł.Current price is: 1699,00 zł.
Scroll to Top
Skip to content