Zapraszamy na kurs na sternika motorowodnego w Czaplinku, który zapewni Ci nie tylko niezbędną wiedzę, ale także praktyczne doświadczenie, potrzebne do bezpiecznego i samodzielnego prowadzenia łodzi motorowej. Całość szkolenia motorowodnego odbywa się na jeziorze Drawsko mekki sportów wodnych m.in. żeglarstwa, kajakarstwa, wędkarstwa, windsurfingu oraz sportów motorowodnych. Zapraszamy do rozpoczęcia wodnej przygody i odkrywania uroków prowadzenia łodzi motorowych właśnie z nami!
Lokalizacja: jezioro Drawsko, ul. Pięciu pomostów 5, 78-550 Czaplinek, województwo zachodniopomorskie
Terminy kurs sternik motorowodny Czaplinek:
I 6-7 lipca 2024 r.
II 20-21 lipca 2024 r.
III 27-28 lipca 2024 r.
IV 10-11 sierpień 2024 r.
V 24-25 sierpień 2024 r.
VII 7-8 wrzesień 2024 r.
VIII 5-6 października 2024 r.
Inne terminy: w kwietniu, maju, czerwcu, listopadzie 2024r. szkolenie motorowodne realizowane jest na jeziorze Lubie w miejscowości Gudowo obok Drawska Pomorskiego, więcej szczegółów w zakładce www.sailandsurf.pl/p/kurs-sternik-motorowodny-Drawsko-Pomorskie/
Cena kursu: 549,00 zł
Oferta obejmuje:
- Szkolenie praktyczne – dwie godziny manewrowania na motorówce na jedną załogę
- Szkolenie teoretyczne – ok. pięć godzin zajęć teoretycznych
- Materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej
- Książkę autorstwa kapitana Franciszka Habera „Bezpieczna Woda
- Ostatniego dnia szkolenia odbywa się egzamin na patent sternika motorowodnego
- Cena kursu nie zawiera opłaty egzaminacyjnej oraz opłaty za wydania patentu sternika motorowodnego.
Najczęściej zadawane pytania:
Gdzie prowadzony jest kurs na patent sternika motorowodnego?
Szkolenia praktyczne i teoretyczne odbywają się na jeziorze Drawsko na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Kusy Dwór, ul. Pięciu Pomostów 5, 78-550 Czaplinek.
Na czym polega kurs na sternika motorowodnego?
Aby wziąć udział w kursie należy zapisać się za pomocą formularza elektronicznego lub kontaktując się telefonicznie z organizatorem. Następnie po umówieniu terminu szkolenia praktycznego należy zarezerwować sobie 2\3 godziny na manewrowania motorówką. Szkolenie praktyczne odbywa się w weekend, jednak za dodatkową opłatą może być przeprowadzone w każdy dzień tygodnia w formie indywidualnego szkolenia. Zajęcia teoretyczne są możliwe do realizacji w jednej z dwóch form. Pierwsza możliwość to szkolenie on-line lub spotkanie „na żywo” z instruktorem w salce na terenie obiektu według harmonogramu szkolenia. Termin szkolenia teoretycznego on-line jest ustalany z grupą kursantów na 5 dni przed rozpoczęciem kursu.
Czego nauczysz się w trakcie szkolenia na patent sternika motorowodnego?
Nasze szkolenie zapewni Ci gruntowną wiedzę teoretyczną, obejmującą zagadnienia takie jak locja, meteorologia przepisy oraz podstawy budowy i eksploatacji silników łodzi motorowych. Ponadto, nauczysz się kluczowych aspektów bezpieczeństwa na wodzie, co jest niezbędne do pewnego i odpowiedzialnego prowadzenia łodzi. Praktyka to podstawa. W naszym kursie, poza teorią, skupiamy się na praktycznych umiejętnościach prowadzenia łodzi motorowej. Nauczysz się, jak samodzielnie manewrować łodzią, efektywnie dowodzić załogą oraz pełnić rolę załoganta. Te umiejętności są kluczowe do bezpiecznej i komfortowej żeglugi.
Jakie manewry będą wykonywane podczas szkolenia na stopień sternika motorowodnego?
Podczas szkolenia każdy kursant będzie miał okazję przećwiczyć manewry egzaminacyjne, czyli takie jakie będą wymagane podczas egzaminu praktycznego na patent sternika motorowodnego takie jak: manewr człowiek za burtą, wejście w ślizg, skręcanie i zawracanie motorówką, cumowanie i odchodzenie motorówką od pomostu.
Czy podczas kursu na sternika motorowodnego jest przewidziana nauka węzłów żeglarskich?
Tak. Uczestnicy szkolenia motorowodnego będą uczyć się jak poprawnie wykonać węzeł palowy podwójny, knagowy, ratowniczy, wyblinkę, buchtę, ósemkowy.
Jakie uprawnienia daje patent sternika motorowodnego?
Patent sternik motorowodny uprawnia do kierowania motorowymi jachtami na wodach śródlądowych (w tym również skuterami wodnymi). Umożliwia on także sterowanie jachtami motorowymi o długości kadłuba nie przekraczającej 12 metrów na wewnętrznych wodach morskich oraz na pozostałych obszarach morskich w odległości do 2 mil morskich od linii brzegowej, wyłącznie w ciągu dnia. Osoby, które nie ukończyły 16 roku życia mogą prowadzić łodzie o mocy silnika do 60 kW.
Ile kosztuje egzamin na sternika motorowodnego?
Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, opłata za egzamin na patent sternika motorowodnego jest ustalona i wynosi 250,00 zł, niezależnie od organizatora kursu. Rozporządzenie przewiduje jednak zniżkę dla osób poniżej 26. roku życia, które są aktualnymi uczniami szkół lub studentami uczelni wyższych i posiadają ważne legitymacje. Dla tej grupy, opłata za egzamin obniża się do 125,00 zł.
Jak wygląda egzamin na patent sternika motorowodnego?
Egzamin na patent sternika motorowodnego składa się z dwóch kluczowych części: teoretycznej i praktycznej. W teoretycznej części, zdający staje przed wyzwaniem rozwiązania testu wyboru jednokrotnego, na który ma przydzielone maksymalnie 90 minut. W części praktycznej, zdający wykonuje 2 lub 3 manewry, wybrane przez egzaminatora, demonstrując swoje umiejętności w bezpośrednim prowadzeniu łodzi. Co więcej, podczas praktycznej oceny każdy uczestnik jest oceniany zarówno w roli kierownika jednostki pływającej, jak i załoganta. Dlatego istotne jest, by opanować podstawowe komendy stosowane na motorówkach.
Na czym polega egzamin teoretyczny na stopień sternika motorowodnego?
Egzamin teoretyczny na patent sternika motorowodnego odbywa się w formie pisemnej i zawiera test z wyborem pojedynczej odpowiedzi, składający się z 75 pytań. Te pytania dotyczą kluczowych tematów teoretycznych niezbędnych do zdobycia patentu, takich jak bezpieczeństwo na wodzie, locja, meteorologia, budowa i użytkowanie jachtu, przepisy żeglarskie, techniki ratownicze oraz etykieta żeglarska. Kandydaci mają 90 minut na rozwiązanie testu. Aby zdać część teoretyczną, wymagane jest uzyskanie co najmniej 65 poprawnych odpowiedzi spośród 75 pytań egzaminacyjnych.
Kiedy wymagany jest patent sternika motorowodnego?
Patent sternika motorowodnego jest niezbędny do prowadzenia łodzi motorowej z silnikiem o mocy przekraczającej 10 kW ( co odpowiada około 13,6 koni mechanicznych). Istnieje jeden wyjątek, kiedy można prowadzić łódź z większą mocą silnika bez uprawnień – jest to jednostka pływającą o długości kadłuba do 13 metrów, o mocy silnika do 75kW, która jest ograniczona technicznie do osiągnięcia prędkości nie większej niż 15 km\h
Jak trudny jest kurs na sternika motorowodnego?
Z założenia kurs motorowodny nie jest skomplikowany, jeśli jest prowadzony w odpowiedni sposób przez wykwalifikowanego instruktora motorowodnego. Kurs organizowany przez podmiot zrzeszony w Polskim Związku Motorowodnym i Narciarstwa Wodnego, daje pewność co do jakości szkolenia.
Jakie są potrzebne uprawnienia na skuter wodny?
Patent sternika motorowodnego jest powszechnie nazywane przez użytkowników skuterów, jako” prawo jazdy na skuter wodny” ponieważ, daje ono uprawnienia na pływanie na skuterze wodnym. Niektóre wypożyczalnie nie wymagają okazania uprawnień do prowadzenia skutera wodnego, a proszą jedynie o oświadczenie najemcy skutera wodnego, że takowe posiada. Jednak należy pamiętać, że do prowadzenia tego typu jednostek trzeba posiadać minimum patent sternika motorowodnego.
Uwagi: Każdy z kursantów, który uzyska wynik pozytywny z egzaminu na patent sternika motorowodnego, może uzyskać za dodatkową opłatą międzynarodowy certyfikat ISSA Inland Power Yacht Skipper, więcej informacji u organizatora.